Jobb és bal agyfélteke harmonizálása

Kis gyakorlással a bal kéz is tudja, amit a jobb. Minden tanulási folyamathoz szükség van a test felezővonalát átlépő, keresztező mozgásokra. Egyszerű gyakorlatokkal is lehet aktívan ösztönözni a két agyfélteke összehangolását. Segítik a mozgáskoordináció, a koncentrációs és problémamegoldó készség erősödését. Jótékony hatásukat a stresszoldásban, vagy a tevékenységek közbeni lazító, kiegészítő gyakorlatként is kifejtik.

Vonalkövetés tükörképben
Egyszerre, egy időben két kézzel történő vonalkövetés, amikor a két kéznek teljesen együtt kell mozognia. Ez az egyszerű, rövid gyakorlat egy mozgással frissített agytorna, mely javítja a figyelemösszpontosítást és egyensúlyba kerül a két oldal.

Zongorázó ujjak
Mindkét kéz az asztalon, az ujjak egy-egy színes pontot érintenek. Behangoláskor sorban, egyesével felemeli és leteszi az ujjait a gyermek. A két kéz azonos ujjai egyszerre mozduljanak! Gyakorlás után a kottakép színes hangjainak megfelelően történik az ujjak emelgetése. Játszhatjuk a fordítottját is: csak azok az ujjak érinthetik a kijelölt pontokat, amelyeket a színes hangjegyek mutatnak.

Kezek versenye
Egy kockás lapon két különböző színű tollal „versenyeztetjük” a két kezet. Rajzoljon a gyermek egy sorba öt nagyon egyszerű, egyforma ábrát (iksz, kör, háromszög, relációjel, csillag…). Melyik kéz lesz az ügyesebb és a győztes?

Fekvő nyolcasok
Rajzoljon a gyermek az „író kezével” nagy fekvő nyolcasokat, lehet papírra vagy a levegőbe. Folyamatos mozdulattal, egy vonallal történjen a rajzolás. Fél perc leteltével a másik kezével folytassa, de az ellenkező irányba. Végül mindkét kezével egyszerre, két különböző irányba végeztessük a két fekvő nyolcas átírását.

Dupla rajz
Mindkét kezébe fogjon íróeszközt a gyermek, és egyszerre rajzolja le ugyanazt (például házat, napot, nyilat, fejet, szívet…). Olyan mintákat válasszunk, amelyek középpontosan vagy tengelyesen szimmetrikus ábrák. – Érdemes megfigyelni, hogy a két kéz tükörképben végzi a rajzoló mozdulatokat, vagy párhuzamosan, egy irányban készülnek az ábrák.

Mandala rajzolás
Nagyobb gyerekek ritmusosan ismétlődő egyszerű mintákat rajzolhatnak. Segítségükre lehet a körző, illetve a körlap átlóinak meghajtott vonala. A kisebbek mandalaszínezés közben monoton finommotorikus mozdulatot ismételgetnek, mely elmélyedt, nyugtató állapotot is eredményez.

Tükörjáték
A gyermek szemben áll a kivetített képekkel, és úgy utánozza mindegyiket sorban, mintha a tükörképe lenne. A jobb-bal irányok tudatosulásához a mozgásfejlesztés, a keresztező mozdulatok gyakorlatai adják az alapot. Ellentétes oldali testrészek érintgetése (pl.: bal kézzel jobb fül), állatutánzó mozgások (pl.: pókjárás, rákjárás…), futások, járások (pl.: indiánszökdelés, járás közben a két kar ellentétes irányú malomkörzése), tükörjátékok.