Régi eszközök új felfedezésben

Modern világunk IKT eszközeinek ellensúlyozására, vagy ha úgy tetszik, az abból való kikapcsolódásként elővehetjük a régi, jól bevált, hagyományos játékainkat. Ki ne emlékezne gyerekkorából az iskolai szemléltető eszközökre. A padunkban lapultak a számoló pálcikák, a kék dobókockás piros-kék korongok, a műanyag kis óra, a gumis hőmérő, vagy a papír betűkészlet, aminek nagy részét rendszerint a takarító néni söprögetett össze tanítás után. Ezek most is megvannak (kaphatóak boltban!), csak elő kell venni őket, hogy a mai gyerekekre is jótékonyan hasson használatuk.

Logikai készlet: Különböző halmazok képzése, azok tulajdonságainak, számosságának vizsgálata, igaz-hamis állítások egyes elemekről, szabályjátékok, barkochba, sorozatok folytatása, kirakása, geometriai alakzatok azonosítása, síkminták lefedése, formamásolás… Játék közben a megfigyelt tulajdonság, viszony, összefüggés felismerése és kifejezésének tevékenysége fejleszti a megfigyelés tudatosságát, az alkalmazást.


Színes rudak: Nagysági relációk felismerése és előállítása, egyenlőségek és egyenlőtlenségek vizsgálata, megfeleltetések, szabályjátékok, barkochba, hosszúság mérése – a mérés egységének változtatásával, testek építése minta után vagy szabadon, tájékozódás a számok nagyságviszonyairól, összehasonlítások, számok bontása, műveletek értelmezése, összefüggéslátás, számolás gyakoroltatható.

Szöges tábla újra alkotva: Finommotorikát fejlesztő játék, eredetileg a geometriai formákkal való ismerkedésre. De felhasználásának lehetősége számtalan: például számegyenes kitűzése, azon lépegetések, nagysági relációk szemléltetése, koordináta-rendszer használata, alakzatok kitűzése, körülhatárolása, vizsgálata, méret- és formabeli különbségek megállapítása, szimmetrikus kép létrehozása. A gyerekek önállóan és instrukciókat követve is alakíthatnak ki formákat.

Golyós számolótábla / Abakusz: Kiváló matematikai segédeszköz, segíti a számfogalom kialakítását, az összeadás és kivonás megtanulását. Fejleszti a logikus gondolkodást, az összehasonlítást és egymáshoz viszonyítást, a térirányok (előre, hátra, alatta, felette) megértését.

Papírszövés: A fűzőlappal való tevékenykedés fejleszti a kreativitást, finommotorikát, no meg a türelmet.

Rajzolósablon: Egyszerű és könnyen rajzolható formák, rajz és íráskészség fejlesztő hatással bírnak. A sablon alapján készült körvonalat ki lehet tölteni, egészíteni.

Öltöztethető papírbabák: Nem csak jó szórakozás, hanem hasznos is, az ötleteléstől a megvalósításig. Fejleszti a kézügyességet, fantáziát, problémamegoldó gondolkodást. A gyerekek mérnek, rajzolnak, színeznek, vágnak, hajtogatnak, ragasztanak, s nem utolsó sorban egymással kommunikálnak.