Kedvezmények érvényesítése a felvételin

A 2023/24-es tanévben a felvételi dátumai
[A 30/2023. (VIII. 22.) BM rendelete 2. sz. melléklete alapján]

2023. október 20-ig a középfokú iskolák nyilvánosságra hozzák a honlapjukon
a felvételi tájékoztatójukat.

2023. október 31-ig az általános iskola tájékoztatja a nyolcadik évfolyamos tanulókat a felvételi eljárás rendjéről.

2023. november 15. Az Oktatási Hivatal közzéteszi a 6 és 8 évfolyamos központi írásbeli felvételi vizsgát szervező intézmények jegyzékét. A honlapon nyilvánosságra hozott listából kiválaszthatja a tanuló, hogy melyik vizsgaszervező intézményben kíván központi írásbeli felvételit írni.

2023. november 30-áig kell jelentkezni a központi írásbeli vizsgára. Bármelyik vizsgaszervező intézménybe nyújtható a jelentkezés lap, függetlenül a felvételi eljárás keretében benyújtandó jelentkezésektől.

2024. január 20., 10.00
– Központi írásbeli felvételi vizsgák a vizsgát megszervező középfokú iskolákban.
2024. január 30., 14.00
– Pótló központi írásbeli felvételi vizsgák a vizsgát megszervező középfokú iskolákban azon jelentkezők számára, akik az előző írásbelin alapos ok miatt nem tudtak részt venni.
Az adott írásbeli vizsgát követő nyolc napon belül a központi írásbeli vizsgát megszervező intézmények lehetőséget biztosítanak a kijavított feladatsorok megtekintésére

2024. február 9. A központi írásbeli felvételi vizsgát szervező intézmények a Hivatal által meghatározott módon értesítik az írásbeli eredményéről a tanulókat.

2024. március 4-től március 20-ig szóbeli vizsgák az általános felvételi eljárás keretében.

Különleges bánásmódot igénylő tanulók a középfokú felvételi eljárásban:

SNI – Sajátos nevelési igényű
– Az Nkt. 2011. évi CXC. törvény 4. § 25. pontjában meghatározottak szerint.
– Az Szkt. 2019. évi LXXX törvény 7. § 5. pontjában meghatározottak szerint.

BTMN – Beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő
– Az Nkt. 4. § 3. pontjában és az Szkt. 7. § 1. pontjában meghatározottak szerint.

A középfokú beiskolázásban részt vevő intézmények

  • A középfokú iskolák a honlapjukon nyilvánosságra hozzák felvételi tájékoztatójukat.
  • A felvételi tájékoztatónak tartalmaznia kell a felvételi eljárás rendjét, és a speciális elbírálási szabályokat.
  • A speciális felvételi követelményeket egyedileg határozzák meg a jogszabályokban meghatározott keretek között.

* Előzetes tájékozódás:
Még a jelentkezés előtt érdemes a szülőnek tájékozódni a választott iskolában, és a tanuló szakértői véleményében foglaltak alapján személyesen egyeztetni!
? A továbbtanulásra kiválasztott iskola milyen speciális felvételi elbírálási szabályokat határoz meg? (Ez minden iskola esetében más lehet!)
? Tisztázni kell az iskolával, hogy szükséges-e a tanuló részvétele a központi írásbeli vizsgán akár az egyik, vagy mindkét tárgyból.
? Az iskola a központi írásbeli vizsga eredménye nélkül hogyan bírálja majd el a felvételi jelentkezést?

A központi írásbeli vizsgára jelentkezés

  • A felvételiző tanuló bármelyik vizsgaszervező középfokú iskolába jelentkezhet központi írásbeli vizsgára. Ez független attól, hogy később hová kíván majd felvételizni.
  • A vizsgára választott helyszín nem befolyásolhatja a tanuló teljesítményének megítélését, az értékelés egységességét a középiskoláknak kell biztosítani.
  • A tanuló, ha megírja a központi írásbeli vizsgát, az eredményének ismeretében adhatja majd be jelentkezését a továbbtanulásra kiválasztott középfokú iskolákba.
  • Eldöntheti, hogy a központi írásbeli vizsga eredménye alapján, vagy a különleges bánásmódot igénylő tanulókra vonatkozó helyi, speciális értékelési szabályok szerint kéri jelentkezésének elbírálását.

Az alábbi kedvezmények illethetik meg a tanulót:

  • Hosszabb felkészülési és munkaidő biztosítása.
  • Az iskolai tanulmányok során megszokott segédeszközök használatának engedélyezése.
  • A vizsga meghatározott részeinek értékelése alóli felmentés.
  • A vizsgaszervezés során a tanuló speciális körülményeinek figyelembe vétele.

> A tanulót megillető kedvezményeket az érvényes szakértői vélemény tartalmazza.
> A szülő (az érvényes szakértői véleménnyel alátámasztott) kérelme alapján a tanuló akár egyszerre valamennyi kedvezményre is jogosult lehet.

* Fontos: A kedvezményekről minden esetben a vizsgaszervező intézmény vezetője az összes körülményt mérlegelve dönt.

Hogyan érvényesülnek a kedvezmények?

Időhosszabbítás
Az írásbeli feladatlapok kitöltésére tárgyanként 45 perc áll rendelkezésre. Ez az időtartam indokolt esetben megnövelhető. A hosszabbítás mértékéről a vizsgaszervező intézmény vezetője az összes körülményt mérlegelve dönt. Eszközhasználat
A tanuló a tanulmányai során általa használt, megszokott segédeszközt használhatja a vizsga során (pl.: számológép).
Mentesítés meghatározott részek értékelése alól
A szakértői véleményben leírtak alapján bizonyos feladatok megoldását az értékelésekor nem veszik figyelembe (pl. magyar nyelv esetében a helyesírás értékelése alóli felmentés). Ez azt jelenti, hogy az ezeken szerezhető pontszámmal az elérhető összpontszámot csökkenteni kell.
Ez a mentesség tehát az értékelésre vonatkozik, nem pedig arra, hogy a tanulónak egy-egy adott feladatot nem kell megoldania. Minden tanuló esetében a szakértői vélemény alapján a vizsgaszervező intézmény igazgatója egyedileg hoz határozatot – természetesen a konkrét feladatsor ismeretében.
Speciális vizsgakörülmény
Amennyiben a tanuló speciális helyzete (pl. látási fogyatékosság, mozgáskorlátozottság…) megkívánja, a vizsga szervezésére vonatkozóan kérelemmel fordulhat a vizsgaszervező intézmény vezetőjéhez. Ekkor a jelentkezési lap mellékletét képezi a „Szülői kérelem a központi írásbeli vizsga speciális vizsgakörülményeinek biztosítására” nyomtatvány.

Az iskolaválasztás szempontjai

– Legyen integráló a választott intézmény, mert csak itt érvényesíthető a szakértői vélemény.
– A BTMN státusz a középfokú iskolai tanulmányok befejezéséig tart, az SNI státusz a felsőoktatásban is érvényesíthető, többletpont kapható érte.

* Fontos: Minden egyes középfokú intézmény maga határozza meg, hogy a saját felvételi eljárásban milyen módon számítja ki a különleges bánásmódot igénylő tanulók felvételi pontszámait, illetve milyen módon veszi figyelembe a központi írásbeli vizsgán szerzett pontszámait, akik mentesültek meghatározott részek értékelése alól. Erre vonatkozó számítási eljárás, kötelező jogszabályi rendelkezés nincs. Ha a szülő részéről ezzel kapcsolatban kérdés merül fel, arra kizárólag a továbbtanulásra kiválasztott intézmény tud válaszolni.

* A legfontosabb: A szülő feladata a továbbtanulást érintő kérdések egyeztetése a választott intézménnyel.